Kad ir kaip būtų netikėta pasirodo, kad lietuviai taupo mažiausiai Europoje. Lietuviai atrodė visada racianaliai mastanti tauta, bet atlykus tyrima paaiškėjo, kad lietuviai yra vieninteliai visoje Europos Sąjungoje (ES), kurių taupymo norma yra mažesnė už nulį. Tai reiškia, kad mes lietuviai išleidžiama daugiau nei uždirbame. Nors bendra statistika lyginant su kitomis Europos šalimis atrodo liūdnokai, tačiau nėra viskas taip blogai. Šiuo metu kas antras Lietuvos gyventojas sugeba kas mėnesį skirti taupymui bent nuo 31 iki 150 Eur, o kai kurie iš jų net nuo 151 iki 300 Eur per mėnesį, tačiau bendra statistika rodo, kad nemaža dalis gyventojų gyveną į skolą ir daugiau išleidžia nei uždirba.

 

Lietuvių taupymo statitistika su kitomis Europos šalimis

Kas įtakoja tokį lietuvių netaupumą ir negalvojimą apie ateitį?

Trumpai atsakant į šį klausimą, Lietuvos gyventojų netaupymą įtakoja geros ir vis gerėjančios gyvenimo sąlygos. Dauguma nustoja taupyti būtent tada, kai sutaupyti ir atsidėti dali uždirbamų pinigų yra lengviausia, tačiau būtent tada reikėtų elgtis visiškai priešingai, nes lengviausia sutaupyti ir atisdėti pinigų nenumatytiems atvejams yra ekonomiškai gerais laikais, kokie yra šiuo metu.

Šiuo metu atlyginimai didėja, nedarbas mažėja, todėl dauguma gyventojų yra optimistiškai nusiteikę ir skuba įsigyti ne pačių būtiniausių prekių už skolintus pinigus. Niekas negali tiksliai prognozuoti kiek ilgai tęsis ekonomikos augimas, bet mes galime šimtu procentu garantuoti, kad po kilimo ateis ir ekonomikos nuosmukis, o ištikus ekonominiam nuosmukiui jūsų turimi finansiniai įsipareigojimai tikrai niekur nedings, o atlyginimas gali sumažėti, galima ir visiškai prarasti darbą.

Koks turėtų būti santaupų rezervas?

Pagal Lietuvos banko atlikto tyrimo duomenis kas trečias asmuo Lietuvoje iš turimų santaupų neišgyventų ilgiau kaip 30 dienų. Tai yra labai liūdna statistika. Rekomenduojamas finansinis rezervas yra bent 6 mėnesiai. Tai yra netekus visų savo pajamų jūs turite gebėti iš turimų santaupų išgyventi bent 6 mėnesius kol susirasite naują darbą ar kitą pajamų šaltinį.

Taupymas yra labai svarbus kiekvieno iš mūsų gyvenime, nes niekada nežinome kada mus gali užklupti finansiniai sunkumai, todėl žiūrėkime į tai atsakingai ir pradėkime taupyti jau šiandien.